Италија планира да воведе „интернет данок“

Италија има намера да го спроведе својот план за воведување нов данок на дигиталните компании, вклучувајќи ги и американските технолошки гиганти, и покрај заканите за одмазда кои доаѓаат од Вашингтон, соопшти денеска италијанскиот заменик-министер за економија Антонио Мисијани.

Италија ќе наметне данок од три проценти следната година за одредени интернет трансакции на големите дигитални компании, како Facebook, Google и Amazon, се наведува во текстот за нацрт-буџетот.

Американски претставници постојано тврдат дека тој данок неправедно ќе влијае на американските компании. Висок официјален претставник на САД изјави дека претседателот Доналд Трамп бил подготвен да се закани со одмазда на состанокот со италијанскиот претседател Серџо Матарела минатиот месец во Вашингтон.

– Сегашниот текст на нацрт-буџетот е потврден. Не планираме да го менуваме, рече Мисијани.

Италија и други земји-членки на ЕУ веќе долго време истакнуваат дека им пречи што Facebook, Google и другите дигитални гиганти кај нив остваруваат огромни профити, а даночните обврски им изнесуваат само неколку милиони евра.

Дигиталните компании го пренасочуваат профитот во земји со ниски или дури и нула даночни стапки, како што е Ирска, бидејќи согласно меѓународните даночни прописи обврзани се да плаќаат даноци само во земјата каде што се регистрирани.

Новиот италијански данок треба да го плаќаат само компаниите со годишни приходи поголеми од 750 милиони евра и вредност на дигиталните услуги поголема од 5,5 милиони евра.

Минатиот декември, Министерството за финансии ги процени годишните приходи од новиот данок на околу 600 милиони евра.

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Бизнис

Пандемијата предизвика раст на вредноста на биткоинот

Read more

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

Read more

Најдобрите пет бизнис идеи добија грантови од 20.000 евра од ПСМ Фондација

Read more

Компаниите кои инвестираа и во пандемијата имаат уште четири дена за аплицирање за финансиска поддршка

Read more

Вести

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Читај повеќе

Момче исчезна во водите на Преспанско Езеро, потрагата е во тек

Читај повеќе

74 новозаразени, стигнавме до бројка од 500 починати од COVID-19

Читај повеќе

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Читај повеќе
  • play_arrow

Уапсен Ковачот - водач на мексиканската банда Санта Роса де Лима

Читај повеќе

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Читај повеќе

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски во изминатите 24 часа

Читај повеќе

Неготинец лишен од слобода поради криумчарење мигранти

Читај повеќе

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Читај повеќе