Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Италија предлага еден од најнапредните телескопи во светот да биде сместен во напуштен рудник во оддалечен агол на Сардинија, надевајќи се дека спокојството на локацијата ќе резултира со одобрување и финансирање од Европската унија.

Рудникот за олово и цинк Sos Enathos во близина на градот Лула, кој се протега на 300 метри под земја под бујна вегетација, е избран од римската влада како кандидат за сместување на таканаречениот Ајнштајнов телескоп.

Проектот финансиран од ЕУ има за цел да ја истражи длабоката вселена преку проучување на гравитационите бранови и може да работи само кога вибрациите на земјата се минимални.

„Ова ќе ни овозможи да видиме настани многу блиску до времето кога се случила Големата експлозија“ пред околу 14 милијарди години, изјави за Reuters добитникот на Нобеловата награда за физика за 2021 година, Џорџо Паризи.

Паризи и други научници велат дека рудникот е идеален поради ниската сеизмичка активност во областа и отсуството на блиски населби, но Италија се соочува со конкурентна локација во Меуз-Рајна, регион што се дели меѓу Холандија, Германија и Белгија.

Тендерот официјално ќе биде објавен дури на крајот на следната година.

Гравитационите бранови, бранови во просторот и времето предвидени од Алберт Ајнштајн, се предизвикани од судир на небесни ентитети како што се црните дупки. Се очекува телескопот да ги фати брановите и да набљудува волумен на простор многу поголем отколку што може да се види со алатките што моментално се користат, познати како интерферометри.

Италијанскиот проект предвидува подземен објект во форма на триаголник со краци долги 10 километри. Огледалата на крајот од секој тунел ќе ги рефлектираат ласерските зраци чиишто должини се под влијание на минувањето на гравитационите бранови. Овие минимални варијации во должина ќе бидат анализирани со Ајнштајновиот телескоп.

Локалните власти сега гледаат на телескопот како можност да вдахнат нов живот во областа зафатена со лоша инфраструктура, пад на наталитетот и депопулација.

„Рудникот стана алтернатива на рудникот“, изјави за Reuters Марио Калиа, 63-годишниот градоначалник на Лула.

Калиа, и самиот поранешен рудар, рече дека проектот ќе го остави природниот пејзаж на Лула недопрен, а истовремено ќе донесе и инвестиции.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Вести

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Read more

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Read more

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Read more

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Read more
 

Гик

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Читај повеќе

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Читај повеќе

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Читај повеќе

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Читај повеќе

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Читај повеќе

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Читај повеќе
  • play_arrow

Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид стигна на Земјата

Читај повеќе

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе