ЕВРОВИЗИЈА 2021 АМСТЕРДАМ

Италија со „Zitti e buoni“ победи на Евровизија

Синоќа се одржа 65-тото издание на европскиот музички натпревар каде победата ја однесе италијанскиот рок бенд „Måneskin“.

На второто место се пласираше Франција, додека трета заврши Швајцарија. За Италија ова е трета победа, а прва по 1990 година и Тото Кутуњо со фамозната „Insieme: 1992“.

Претставниците на Србија, кој важеа за најголем фаворит од Балканот, се пласираа дури на 15. мести. Групата „Hurricane“ со песната „Loco Loco“ освои 102 бода.

Remote video URL

На последното место заврши Обединетото Кралство без ниту еден освоен бод. Не се прославија ниту претставниците на Германија (3 бода) и Шпанија (6), додека домаќинот Холандија освои само 11 бодови.

Името на бендот кој победи оваа година, „Måneskin“, на дански јазик значи „Месечина“, а бендот го сочинуваат главниот вокал Дамјано Давид, бесистката Викториа Де Анџелис, гитаристот Томас Раџи и тапанарот Етан Торкио. Освоија вкупно 524 бодови (318 од публиката и 206 од жирито). Италија од почеток беше фаворит кај одложувалниците.

Бендот стана популарен во Италија откако го освоија второто место на 11. издание на италијанскиот „X Factor“ во 2017 година. Членовите на бендот се запознале така што посетувале исто средно училиште.

Името на бендот го одбрале кога пребало да се пријават на еден локален музички натпревар за новосоздадени бендови. Басистката Викториа е половина Данкиња, па останатите ја замолиле да размисли за некои дански зборови како предлог за име. Така, потоа сите се согласиле за зборот Måneskin (Монескин).

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Музика

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Read more

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more
 

Сцена

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Cruella“

Читај повеќе

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Читај повеќе

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Читај повеќе
  • play_arrow

„A Quiet Place 2“ стана филм со најголема заработка во текот на пандемијата

Читај повеќе

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе