Италија забрани патувања од 21 декември до 6 јануари

МИА/КАЈГАНА
/ 03.12.2020 / 13:47

Италијанската Влада денеска соопшти дека воведува забрана за патувања за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронавирусот.

Новите правила, заедно со актуелното кое вклучува полициски час, ќе се обидат да ја запрат циркулацијата на вирусот низ земјата за време на празничниот период, со ограничување на бројот на луѓе собрани на едно место.

URL

– Ако сега го спуштиме гардот, третиот бран е веднаш зад аголот, изјави министерот за здравство Роберто Сперанца.

Патувањата меѓу италијанските покраини ќе бидат забранети од 21 декември до 6 јануари, а на луѓето нема да им биде дозволено да го напуштат местото на живеење на 25, 26 декември и 1 јануари.

URL

Исто така, „сериозно се советуваат“ граѓаните да не одат кај пријатели, роднини, соседи, и да бидат само со членови на семејството.

Другите ограничувачки мерки ќе бидат воведени во текот на денов, а се очекува секој што ќе влезе во Италија да биде должен да помине десет дена во карантин, почнувајќи од 20 декември.

Овој потег е осмислен со цел да ги спречи Италијанците да одат во ски-центри кои се отворени во некои европски земји.

Кафулињата и рестораните ќе останат затворени во регионите кои се во црвена или портокалова зона, додека во жолтата зона, угостителските објекти можат да работат до 18:00 часот, додека полицискиот час е во сила низ целата земја од 22:00 часот.

Во жолтите зони, каде што рестораните се отворени до 18 часот, Владата сè уште размислува дали да им дозволи на овие објекти да служат ручек на Божиќ и ден подоцна, на 26 декември.

Скијачките центри ќе бидат затворени, а нема ниту крстарења.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Свет

Австралија нуди сезонски работни места за туристи и студенти од странство

Read more

СЗО: Да не се залажуваме, далеку сме од крајот на пандемијата

Read more

Русија усвои закон за доживотен затвор за педофили

Read more

Kаде Русија губи 58 милијарди рубљи годишно?

Read more
 

Вести

Борисов: Има теми за кои двете страни мора да направат компромис

Читај повеќе

Австралија нуди сезонски работни места за туристи и студенти од странство

Читај повеќе

Светиот крст во Скопје посветен на сите учесници во церемонијата за Богојавление

Читај повеќе

Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

Читај повеќе

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување казна затвор

Читај повеќе

СЗО: Да не се залажуваме, далеку сме од крајот на пандемијата

Читај повеќе

Оваа година крстот ќе биде положен во осветените води, но со ограничен број на луѓе

Читај повеќе

Влошена епидемиолошката состојба – расте бројот на новозаразени и на реинфекции

Читај повеќе

Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

Читај повеќе