Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Италијанското дизајнерско студио Italdesign го претстави новиот концепт наречен Quintessenza. Станува збор за футуристички GT концепт кој лесно може да се трансформира во пикап.

Познатата италијанска дизајнерска куќа Italdesign, основана од познатиот Џорџето Џуџаро, претстави нов концепт. Наречен Quintessenza, ова е GT што може да се претвори во пикап со отстранување на задниот дел на покривот.

Новиот концепт носи дизајн кој ги комбинира спортскиот и динамичниот карактер на GT со робусниот карактер на пик-ап камионетот, кој е особено видлив благодарение на извајаното аеродинамично тело и високиот клиренс.

Италијанскиот концепт е многу долг по димензии, благодарение на долгото меѓуоскино растојание од 3,2 метри. За да добиете идеја за големината на овој концепт XXL, земете го предвид фактот дека Quintessenza е дури и подолга од Ford F-150, иако во најкратката верзија.

Други надворешни работи вклучуваат црно обоени разгорени браници, 24-инчни аеро тркала и заден покрив кој може да се отстрани за да може автомобилот да се претвори во пикап.

Исто така, вратите се отвораат во стилот на Lamborghini, задниот капак се отвора преку електрична брава, а растојанието од подлогата може да се прилагоди од 20 до 28 сантиметри.

Внатрешноста е минималистички дизајнирана со површини со функција на допир, а гломазното ветробранско стакло кое се протега до таванот создава впечаток на многу воздушен патнички простор. Дури и централната конзола има контроли со функција на допир.

Што е посебно за овој концепт? Задните пар седишта може да се ротираат за 180 степени за да им се овозможи на патниците поглед наназад. Централната конзола е исто така лизгачка, а има и мини бар со простор за шише вино и две чаши.

Од техничка страна, концептот Quintessenza го придвижуваат три електромотори, еден напред и два на задните пар тркала, кои развиваат вкупно 777 коњски сили. Така, концептот може да достигне стотка за помалку од три секунди. Моторите се напојуваат од батерија со капацитет од 150 kWh. Italdesign не даде повеќе технички детали за овој концепт, ниту за какви цели е развиен.

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе