Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Репрезентацијата на Италија се искачи на светскиот трон откако нивните десерти добија најмногу поени од жири комисијата.

Готвачите Лоренцо Пука, Масимо Пика и Андреа Рестуча ѝ донесоа на Италија уште една титула светски шампион откако на Мундијалот кој се одржа во рамките на Саемот за угостителство во Лион триумфираа пред составите на Јапонија и Франција.

Италијанците победија со своите специјалитети чоколаден десерт, торта од сладолед и десерт за послужување во ресторан. Во категоријата сценографија направија скулптура од шеќер висока 165 сантиметри и чоколадни гранки.

Новитет на овогодинешното првенство е категоријата десерт за послужување во ресторан каде слатките мора да бидат токму онакви какви што би се послужиле во ресторан.

Специјално стручно жири ги пробуваше и оценуваше слатките по вкус и изглед, а во состав Себастјан Воксион, Брендон Дихан, Жорди Рока, Еунџи Ли, Џузепе Амато, Глен Вил, Сан Хон и Доминик Крен.

Италијанската репрезентација на чело со селекторот Алесандро Далмасо имаше на располагање 10 часа за да ги изработи слатките. Секој член на репрезентацијата беше задолжен за одреден дел од композицијата.

Десерт за споделување: Слика лево - Внимателно избрани најдобрите суровини и со нивна употреба да се добие комплексен ароматичен букет создаден со спојување на зрна какао и ванила и комбинација од Тароко портокали од Сицилија и егзотично овошје.

Замрзнат десерт: Средна слика - Содржи многу овошје, од егзотични до црвени плодови, завиткано во деликатна прегратка од бадеми и ванила.

Ресторански десерт: Слика десно - Создадоа десерт во чинија додавајќи мед и благодарение на неговиот сладок вкус се обидоа да го вратат жирито во нивното детство, проектирајќи го во иднината преку иновативни техники за подготовка.

На крајот Италија собра 7.744 поени и го освои пехарот, додека втора заврши Јапонија со 7.440 поени, а трета Франција со 7.364.

Конечен пласман на сите 11 учесници:

 1. Италија 7.744
 2. Јапонија 7.440
 3. Франција 7.364
 4. Обединето Кралство 6.676
 5. Швајцарија 6.552
 6. Чиле 5.444
 7. Јужна Кореја 5.368
 8. Мексико 5.024
 9. Русија 4.948
 10. Алжир 4.360
 11. Египет 3.856
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за пита со сливи

Read more

Рецепт на денот: Паштета од сардина

Read more

Десерт на денот: Пита со јаболка

Read more

Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
 • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
 • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе