Италијански десничарски политичар уби Мароканец среде плоштад

Член на Лигата и шеф на градската канцеларија за безбедност во Вогера, Северна Италија уби Мароканец со кого претходно влегол во конфликт.

Уапсен е Масимо Адриатичи, советник во Лигата и поранешен полициски командант, а отворена е истрага за прекумерна употреба на сила, објави новинската агенција ANSA, повикувајќи се на извори на истрагата.

Локалната полиција не беше достапна за коментар на барање на новинската агенција Agence France-Presse.

Жртвата е 39-годишен Мароканец кој бил застрелан во градите.

Жртва на агресија

Според локалните медиуми, Мароканецот синоќа наводно ѝ додевал на жена пред бар на плоштадот во Вогера (близу Павија во Ломбардија), па градскиот советник решил да интервенира и повикал полиција. Мароканецот почнал да го турка и Адриатичи, кој имал пиштол со себе. Десничарскиот политичар тврди дека оружјето само испукало во моментот кога паднало на земја.

Матео Салвини, поранешен министер за внатрешни работи, тврди дека Адриатичи бил „жртва на агресија“ и реагирал во „легитимна одбрана“.

„Случајно пукаше, што за жал погоди странец“, рече Салвини во видео објавено на неговата Facebook страница.

Алан Ферари, централно-левичарски сенатор од Демократската партија и локален советник, го повика Салвини да ја осуди ваквата постапка.

„Во цивилизирана и демократска земја, шефот на градската канцеларија за безбедност не пука во никого“, рече Ферари.

Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Свет

Минатиот месец беше најтопол јули досега

Read more

Локдаун жртви: Никогаш немало толку многу смртни случаи од предозирање

Read more

Кинезите примиле 1,7 милијарди дози вакцини против коронавирусот

Read more

Гром усмрти 17 луѓе на венчавка во Бангладеш, 14 повредени

Read more
 

Вести

Нови пожари низ Куманово, гори и во скопските села Ракотинци и Кучково

Читај повеќе

219 нови случаи на COVID-19 од 4.713 тестирања

Читај повеќе

Минатиот месец беше најтопол јули досега

Читај повеќе

Гори на повеќе локации, пожарот во Пехчево се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик

Читај повеќе

Локдаун жртви: Никогаш немало толку многу смртни случаи од предозирање

Читај повеќе

Словенечките пожарникари се во Берово, ќе учествуваат во гасењето на пожарите во регионот

Читај повеќе

Ангелов: Хеликоптерите се вратени во Скопје да наполнат гориво

Читај повеќе

Владата прогласи кризна состојба во следните 30 дена, што значи тоа?

Читај повеќе

Жител на Росоман физички нападнат од сопругата

Читај повеќе