Италијански Fiumicino стана првиот COVID-19 аеродром со пет ѕвездички

Луѓето кои одвај чекаат да патуваат пак можеби не ја сметаат Италија за една од најбезбедните земји каде би отишле во прва прилика за време на или по завршувањето на пандемијата.

Сепак, римскиот аеродром Fiumicino стана првиот аеродром во светот прогласен за COVID-19 аеродром со пет ѕвездички.

Оваа награда му ја додели меѓународната компанија за рејтинг на аеродроми Skytrax. Компанијата е позната по годишната листа на најдобри аеродроми, но пандемијата со COVID-19 беше поттик да се избере аеродром што најдобро се справува со кризата, односно води грижа за хигиената, безбедноста на патниците и вработените, како и други предизвици што произлегуваат од кризата.

Аеродромот Fiumicino, познат и како Меѓународен аеродром Леонардо да Винчи, е најпрометниот аеродром во Италија. На почетокот на септември таму беше отворен тест-центар за коронавирус на површина од 650 кадратни метри, со кој управува Црвениот крст на Италија.

Skytrax ја оценуваше одличната организација на аеродромот, како и брзото тестирање за коронавирусот, лесно читливите натписи и предупредувања на повеќе јазици, строгото спроведување на задолжителното носење маски, видливото присуство на персонал за одржување хигиена, како и ефикасното спроведување на сите полетувања и слетувања на терминалите.

Skytrax, со седиште во Обединетото Кралство, досега имаше увид само во работата на европските аеродроми. Со три ѕвездички за ковид безбедност беа наградени аеродромите Malaga-Costa del Sol (AGP) во Шпанија, Nica Azurna (NCE) во Франција и лондонски (LHR).

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Живот

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Read more

Гастрономски мапи: По кои јадења е најпозната Македонија?

Read more

Мажите родени во овие хороскопски знаци важат за тврдокорни ергени

Read more

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе