Италијански региони воведуваат полициски час

Во Италија расте бројот на заразени, хоспитализирани и починати лица од COVID-19, а некои региони воведуваат построги мерки и ограничувања.

Во последните 24 часа има скоро 11.000 новозаразени, 800 нови пациенти биле примени во болницa, а бројот на смртни случаи изнесува 87.

Најпогодените региони, Ломбардија и Лигурија, веќе воведоа построги ограничувања од оние што ги донесе Владата.

По Ломбардија и Кампања, уште две покраини воведуваат еден вид полициски час – Лигурија и Пиемонт.

Засега се ограничува работата на трговските центри, а за време на викендите се воведува ноќен полициски час, што значи забрана за движење, додека сите продавници, освен основните, остануваат затворени.

Исто така, како мерка за заштита, се менува и наставата во средните училишта, и засега се преминува на комбинација – половина онлајн, од дома, а другата половина на часови со физичко присуство.

– Работиме деноноќно за да избегнеме карантин. Националниот здравствен систем е зајакнат, оправдано е да се воведат построги рестриктивни мерки во регионите каде што коронавирусот се шири побрзо. Ги замолуваме сите граѓани да се движат само кога е неопходно, изјави министерот за здравство Роберто Сперанца. 

Тагови
реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Свет

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Read more

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Read more

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Read more

Израел: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризадех

Read more

Вести

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Читај повеќе

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Читај повеќе

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против COVID-19

Читај повеќе

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Читај повеќе

Дождливо и студено, температури до 10°C

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Читај повеќе

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Читај повеќе
  • play_arrow

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Читај повеќе

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Читај повеќе