Италијански супервулкан го погоди најсилниот земјотрес во последните 40 години

Италијанскиот супервулкан Campi Flegrei (Флегрејски Полиња) синоќа бил погоден од земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала, кој предизвикал мала материјална штета во градот Поцуоли, кој бил во епицентарот, но и во Неапол, на 20-ина километри, според италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија (INGV).

Граѓаните пријавиле оштетување на ѕидовите. Земјотресот со јачина од 4,4 степени на длабочина од 3 километри е најсилниот земјотрес што го погодил ова подрачје во последните 40 години, покажуваат податоците на INGV.

Во изминатите 48 часа супервулканот се најде сред сеизмичка бура, односно го потресоа повеќе од десетина земјотреси со јачина поголема од 2 степени, пишува CNN.

Можно таложење на магма

INGV забележа 1.252 земјотреси во областа Campi Flegrei овој април, од кои повеќето беа со магнитуда помала од 1. Последната голема ерупција на супервулканот се случи во 1538 година, кога беше создаден нов залив на италијанскиот брег.

INGV бележи зголемување на сеизмичката активност во областа од 2022 година, што може да биде резултат на акумулација на магма под површината или акумулација на гас.

Вулканот е оддалечен околу 50 километри од Везув. Повеќе од 500.000 луѓе живеат во црвената зона веднаш до Campi Flegrei. Оваа година, италијанската цивилна заштита ги ажурираше плановите за евакуација во случај на голема катастрофа.

реклама

Свет

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе