ВО БЕГСТВО ОД 2019 ГОДИНА

Италијанскиот мафијаш Роко Морабито уапсен во Бразил

Италијанскиот мафијаш Роко Морабито, познат шверцер на дрога, кој беше во бегство од јуни 2019 година откако побегна од затвор во Уругвај, беше уапсен во понеделникот во Жоао Песоа, на североистокот на Бразил, соопштија властите.

Роко Морабито, кого го сметат за водач на калабриската мафија ‘Ндрагета, беше фатен заедно со друг италијански бегалец „чиј идентитет не е откриен“, по заедничката истрага на Бразил и Италија, соопшти бразилската федерална полиција. Овие се најбараните криминалци во Италија, според бразилската полиција.

„Од 90-тите години на минатиот век има траги од вмешаност на Роко Морабито во организирање шверц на дрога меѓу Бразил и Европа“, рече полицијата, која закажа прес-конференција за денеска на која ќе даде детали за операцијата.

Морабито (54) е уапсен по наредба на Врховниот суд.

Италијанското правосудство трага по Морабито од 1995 година под обвинение за нелегално здружување и шверц на дрога. Во отсуство, тој беше осуден на 28 години затвор, а потоа на 30 години. Италијанецот, кој важи за еден од најбараните криминалци во светот, беше уапсен во 2017 година во хотел во Монтевидео откако 13 години живеел во уругвајското одморалиште Пунти дел Есте под лажен идентитет.

Уругвајското правосудство ја одобри неговата екстрадиција во Италија во 2018 година, но во јуни 2019 година тој успеа да избега над покривот од најголемиот затвор во Монтевидео и оттогаш е во бегство.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе