Италијанскиот политичар кој носеше свастика стана заменик министер во владата на Мелони

Претставникот на десничарската партија „Италијански браќа“, Галеацо Бињами, кој во 2016 година предизвика контроверзии откако весник објави фотографија на која носи нацистичка свастика на левата рака, е именуван за заменик министер за инфраструктура.

Премиерката Џорџа Мелони, која вчера на прес-конференција лично го објави назначувањето на Бињами, е лидер на Италијански браќа, партија која влече корени од постфашистичкото италијанско социјално движење (MSI).

Бињами беше избран за втор мандат во парламентот минатиот месец. Тој долго време е дел од италијанската радикална десница, но дел од својата политичка кариера помина во поумерената партија Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони.

Денеска тој рече дека е длабоко засрамен од фотографиите и остро ја осудува секоја форма на тоталитаризам, нарекувајќи го нацизмот и секое движење поврзано со него „апсолутно зло“.

Мелони не ја коментираше фотографијата од 2016 година, но постојано ги осудува озлогласените расистички, антиеврејски закони донесени од диктаторот Бенито Мусолини во 1938 година, а минатата недела пред Парламентот рече дека никогаш не чувствувала симпатии кон фашизмот.

„Отсекогаш сметав дека антисемитските расни закони од 1938 година се најниска точка во италијанската историја, срам што засекогаш ќе ја оцрни нашата нација“, рече таа пред Парламентот.

Бињами ќе служи под лидерот на десничарската партија Лига, Матео Салвини, кој е министер за инфраструктура и вицепремиер.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе