Италијанските фудбалери ќе се вакцинираат пред Европското првенство

Селекторот на италијанската репрезентација Роберто Манчини состави проширен список од 35 играчи на кои ќе смета за претстојното Европско првенство со цел сите фудбалери, кои ќе играат на завршниот турнир, да бидат вакцинирани.

Нивното вакцинирање треба да почне в понеделник и предизвикува остри реакции во јавноста поради бавното темпо на имунизација во 60-милионската Италија. Досега првата доза од вакцината против коронавирус ја примиле помалку 20 милиони Италијанци, а втора доза примиле помалку од шест милиони жители.

Европската фудбалска асоцијација претходно соопшти дека вакцинирање на фудбалерите, кои ќе настапат на Европското првенство, не е задолжително, но ги „охрабрува земјите учеснички што поголем број играчи да бидат вакцинирани“.

Италијанските медиуми јавија дека репрезентативците ќе примат вакцина од производителот Moderna со цел да можат да се ревакцинираат по три недели.

Европското првенство треба да се одржи од 11 јуни до 11 јули.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Фудбал

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Read more

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Read more

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Read more

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Read more
 

Спорт

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе

Франција не го сака, Лапорт ќе игра за Шпанија на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите рекордери во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Пиоли: Милан сѐ уште ништо нема постигнато

Читај повеќе

Борба сепак ќе има: Потврден боксерскиот спектакл Фјури – Џошуа

Читај повеќе