Фудбал

Италијанските медиуми за дебито на Роналдо: Сега знае зошто Серија А е потешка од Ла Лига

19. август 2018 - 16:24 | А.С.

Италијанските медиуми детално го анализираа дебито на Португалецот Кристијано Роналдо за Јувентус во соочувањето на италијанскиот прволигаш со Киево во Верона, откако замина од шпански Реал Мадрид.

„Тешко добредојде за најдобриот играч на светот“, напиша „Messaggero“.

„На моменти беше исфрустриран од своите промашувања“, забележаа италијанските новинари.

„Беше мотивиран. Беше еден од најдобрте кога утакмицата се распаѓаше за Јувентус“, истакна „Corriere dello Sport“.

„Сфати зошто е многу потешко да игра во Италија отколку во Шпанија“, заклучува „Gazzetta dello Sport“, алудирајќи на фамозната италијанска одбрана.

„Играше добро, но ќе му треба време да се прилагоди“, оцени „La Repubblica“.

Коментирај