Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Италијанското Министерство за надворешни работи претстави видео игрица наречена „ITALY. Land of Wonders“ со цел да се промовира туризмот. На овој начин земјата сака да го покаже своето културно наследство и природните убавини.

Игрицата е исто така дел од италијанската пост-ковид стратегија за помош на културниот и креативниот сектор. Може да ја играат и деца и возрасни, а преку интерактивно искуство имаат можност да се запознаат со привлечностите и традициите на земјата.

На играчите во истражувањето им помагаат многу интересни ликови, како на пример стариот чувар на светилници Елио кој ги воведува во историјата на Италија. Една од главните карактеристики на игрицата е саундтрак инспириран од италијанските класици.

„ITALY. Land of Wonders“ е исто така еден вид туристички водич. Содржи збирка од дури 600 текстови и се состои од стории, вести и интересни факти.

„Пазарот на игрици денес е еден од главните канали за ширење на секаков вид содржина, вклучително и културни и информативни теми. Нашата работа е да ја искористиме секоја можност да ја промовираме нашата земја и нејзината култура“, вели Лоренцо Анџелони, генерален директор за културна и економска промоција и иновации.

Remote video URL

Тој исто така изјави дека сакаат да создадат чувство на блискост кај луѓето, што може еден ден да ги натера да дојдат во Италија и да ги купат нивните производи.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Гејминг

Новиот гејмерски смартфон на Lenovo ќе има дури 22 GB RAM

Read more

Xbox One официјално згасна

Read more

Samsung го претстави најбрзиот 4К гејмерски монитор

Read more

Топ 10 видеоигри во јануари 2022

Read more
 

Гик

Samsung најавува уште побрзо ажурирање на телефоните во Европа

Читај повеќе

Робот успешно изведе операција на свињи

Читај повеќе

Сајбер безбедност: Како да ги заштитите вашите податоци онлајн?

Читај повеќе

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе