Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Италијанското Министерство за надворешни работи претстави видео игрица наречена „ITALY. Land of Wonders“ со цел да се промовира туризмот. На овој начин земјата сака да го покаже своето културно наследство и природните убавини.

Игрицата е исто така дел од италијанската пост-ковид стратегија за помош на културниот и креативниот сектор. Може да ја играат и деца и возрасни, а преку интерактивно искуство имаат можност да се запознаат со привлечностите и традициите на земјата.

На играчите во истражувањето им помагаат многу интересни ликови, како на пример стариот чувар на светилници Елио кој ги воведува во историјата на Италија. Една од главните карактеристики на игрицата е саундтрак инспириран од италијанските класици.

„ITALY. Land of Wonders“ е исто така еден вид туристички водич. Содржи збирка од дури 600 текстови и се состои од стории, вести и интересни факти.

„Пазарот на игрици денес е еден од главните канали за ширење на секаков вид содржина, вклучително и културни и информативни теми. Нашата работа е да ја искористиме секоја можност да ја промовираме нашата земја и нејзината култура“, вели Лоренцо Анџелони, генерален директор за културна и економска промоција и иновации.

Remote video URL

Тој исто така изјави дека сакаат да создадат чувство на блискост кај луѓето, што може еден ден да ги натера да дојдат во Италија и да ги купат нивните производи.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Гејминг

Излегувањето на GTA V за PS5 и Xbox X/S е одложено за март 2022

Read more

Од викендов достапна отворената бета верзија на Call of Duty: Vanguard

Read more

Недостигот на конзоли можно е да потрае до 2023 година

Read more

Топ 10 нови видеоигри за септември 2021

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе