Итно предупредување за корисниците на iPhone по нов сајбер напад

Apple издаде итно предупредување до сите што имаат iPhone, откако техничките експерти открија нов сајбер напад врз корисници на профили на технолошкиот гигант.

Измамниците користат СМС техники за фишинг за да испратат порака со тврдење дека е од Apple, која ги повикува корисниците да посетат линк за „важно барање“ за iCloud, објави Mirror.

Symantec го откри нападот претходно овој месец, предупредувајќи дека испраќањето линк води до лажни сајтови кои имаат за цел да ги измамат луѓето да внесат информации за нивната сметка на Apple.

Apple има имплементирано политики за напади слични на овој, повикувајќи ги корисниците на iPhone да користат двофакторна автентикација која бара лозинка и шестцифрен код за потврда за пристап до нивната сметка од друг уред.

Технолошкиот гигант објави на својата страница за поддршка на клиентите дека измамниците може да побараат и од корисниците на iPhone да ги оневозможат безбедносните функции како што се автентикација со два фактори или заштита од кражба на уреди.

Тагови
реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе