Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски не ја заврши маратонската трка, која попладнево донесе неизвесна завршница и триумф на домашниот натпреварувач Рихард Рингер на отворањето на Европското атлетско првенство во Минхен.

Ивановски настапи во конкуренција на 79 маратонци, а учеството го обезбеди со успехот во мај годинава кога на својот трет маратон во кариерата, одржан во Копенхаген, постави нов македонски рекорд со време 2:18,12.

На денешниот прв натпреварувачки ден на Европското првенство во Минхен, германскиот маратонец Рихард Рингер на само неколку метри пред целната линија успеа да го престигне Израелецот Мару Тефери и да го освои златниот медал со време 2:10,21. Тефери го освои среброто со секунда послабо време, додека бронзениот медал му припадна на неговиот сонародник Гашау Ајале со 9 секунди заостанување зад победникот.

Во женската маратонска трка, златото го освои Полјакинката Александра Лисовска, пред Матеа Парлов Коштро од Хрватска и Холнаѓанката Ниенке Бринкман.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Останати спортови

Бејзбол навивач се фрли преку ограда обидувајќи се да фати историски хоум-ран

Read more

Бразилскиот тренер-силувач осуден на 109 години затвор

Read more

Светска шампионка во брзо лизгање заработува на OnlyFans за да оди на ЗОИ

Read more

Верувале или не: Саудиска Арабија ќе организира Зимски игри

Read more
 

Спорт

Меси најави: Во Катар ќе биде моето последно Светско првенство

Читај повеќе

Станковиќ нов тренер на Сампдорија

Читај повеќе

Македонската фудбалска репрезентација на 65. место на ФИФА ранг-листата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејзбол навивач се фрли преку ограда обидувајќи се да фати историски хоум-ран

Читај повеќе

Повеќе не ја кријат врската: Тоти конечно се појави со новата девојка

Читај повеќе

Бразилскиот тренер-силувач осуден на 109 години затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Милан направи премногу грешки против Челси

Читај повеќе

Јокиќ се повреди пред стартот на сезоната

Читај повеќе

Се степаа играчи на Голден Стејт Вориорс, ќе летаат и казни

Читај повеќе