Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Филип Здравески
/ 04.02.2023 / 13:45

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски, не успеа да стигне до второто финале на турнирите во Тунис губејќи од Италијанецот Федерико Јанаконе.

Младиот 18-годишен Ивановски првиот сет го изгуби убедливо со 6-2, а во вториот имаше шанси да се врати, но за жал не успеа. Во последниот гем при резултат од 5-4 за противникот, на свој сервис Калин имаше 40-30 и гем топка за да изедначи, но противникот го спречи и го освои гемот за победа.

Рангиран на 534. место на АТП ранг-листата, Калин загуби од речиси 100 места послабо рангираниот Италијанец, кој се наоѓа на 626. место. Јанаконе во финалеѕо ќе игра против Гркот Стефанос Сакеларидис.

Ивановски на М15 фјучрсот во Монастир, Тунис, преходно со по 2:0 ги елиминираше Ендрју Роџерс (САД), Олаф Пјечковски (Полска) и Артур Букје (Франција), сите со послаб рејтинг.

Калин минатиот викенд играше финале на уште еден турнир во Тунис, исто така во Монастир, каде со 2:1 по сетови загуби од домашниот тенисер Моез Ешарги.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Тенис

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Ѓоковиќ се враќа на турнирот што го нема освоено осум години

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе