Избрана најубавата плажа во Европа

Според познатиот сајт за патувања Europe Best Destinations, Торент де Пареис во Шпанија е прогласен за најубава плажа во Европа.

Торент де Пареис е спектакуларен кањон лоциран на северозападниот брег на шпанскиот остров Мајорка.

Ова природно чудо е едно од најпознатите и највпечатливите места на островот! Неверојатните карпи кои достигнуваат височина од над 200 метри и тиркизното море ги привлекуваат љубителите на природата, планинарењето и авантурите од целиот свет.

Името на оваа плажа значи „реки близначки“. Кањонот е рај за фотографите поради неговите спектакуларни пејзажи, драматични карпи и прекрасните глетки. Светлината што продира низ тесниот кањон создава неверојатни визуелни ефекти.

Богатството на флора и фауна го прави овој регион идеален за љубителите на природата кои сакаат да истражуваат уникатни екосистеми. На крајот од кањонот има мала плажа со камчиња Са Калобра, каде посетителите можат да се релаксираат и да се освежат во кристално чистото море. Плажата е популарна дестинација за туристите и често е многу посетувана во текот на летната сезона.

Водата е исклучително чиста, што овозможува добра видливост под вода. Оваа плажа е совршена за пливање и нуркање, бидејќи можете да го видите дното на морето. Прекрасната тиркизна боја, која се менува во зависност од длабочината и светлосните услови, дополнително придонесува за чувството на егзотика и природна убавина. Просечната температура на водата во летните месеци е помеѓу 24 и 28 Целзиусови степени.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Живот

Дали сте подготвени за второ дете?

Read more

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Read more

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Read more

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Read more
 

Магазин

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе