ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ 2021

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Онаму каде што гласовите се 100% преброени веќе се познати и конечните резултати. Вкупно 31 општина уште во првиот круг добија градоначалници.

Сѐ уште 100% не се обработени податоците за скопските општини Аеродром, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Чаир и Центар, како и за самиот Град Скопје. Во Аеродром, Гази Баба и Кисела Вода убредлива предност имаат кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и веројатно таму ќе има победник штом се официјализираат резултатите, додека во останатите ќе се оди во втор круг.

Берово
Победник е Звонко Пекевски од СДСМ со 51,25%.

Богданци
Победник е Блаже Шапов од СДСМ со 50,92%.

Босилово
Победник е Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ со 58,33%.

Бутел
Победник е Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ со 52,79%.

Валандово
Победник е Перо Костадинов од СДСМ со 57,66%.

Велес
Победник е Марко Колев од ВМРО-ДПМНЕ со 51,60%.

Виница
Победник е Миле Петкод од ВМРО-ДПМНЕ со 54,75%.

Градско
Победник е Киро Нацков од ВМРО-ДПМНЕ со 55,66%.

Делчево
Победник е Горан Трајковски од СДСМ со 51,01%.

Дојран
Победник е Анго Ангов од СДСМ со 53,21%.

Зрновци
Победник е Борчо Коцев од ВМРО-ДПМНЕ со 54,54%.

Илинден
Победник е Александар Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ со 53,42%.

Јегуновце
Победник е Димитар Костадиноски од ВМРО-ДПМНЕ со 50,40%.

Кавадарци
Победник е Митко Јанчев од ВМРО-ДПМНЕ со 72,35%.

Карбинци
Победник е Виктор Паунов од ВМРО-ДПМНЕ со 59,40%.

Крива Паланка
Победник е Сашко Митовско од СДСМ со 54,73%.

Кривогаштани
Победник е Николче Мискоски од СДСМ со 50,83%.

Крушево
Победник е Томе Христоски од СДСМ со 52,70%.

Липково
Победник е Еркан Арифи од ДУИ со 72,59%.

Могила
Победник е Драганчо Саботковски од ВМРО-ДПМНЕ со 57,28%.

Неготино
Победник е Горан Стојанов од ВМРО-ДПМНЕ со 51,94%.

Новаци
Победник е Стевче Стевановски од ВМРО-ДПМНЕ со 51,29%.

Петровец
Победник е Борче Митевски од ВМРО-ДПМНЕ со 63,84%.

Пласница
Победник е Алија Јаоски од ДУИ со 76,56%.

Прилеп
Победник е Борче Јовчески од ВМРО-ДПМНЕ со 54,84%.

Сарај
Победник е Блерим Беџети од ДУИ со 73,10%.

Свети Николе
Победник е Дејан Владев од ВМРО-ДПМНЕ со 51,97%.

Сопиште
Победник е Стефче Трпковски од ВМРО-ДПМНЕ со 65,03%.

Струмица
Победник е Костадин Косатадинов од СДСМ со 53,70%.

Центар Жупа
Победник е Аријан Ибраим од ДПТМ со 71,16%.

Штип
Победник е Иван Јорданов од ВМРО-ДПМНЕ со 54,22%.

Победници по партии:

  • СДСМ - 9 градоначалници
  • ВМРО-ДПМНЕ - 18 градоначалници
  • ДУИ - 3 градоначалници
  • ДПТМ - 1 градоначалник

Општините во кои ќе има втор круг се: 

Арачиново (ДУИ и СДСМ)
Битола (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Боговиње (ДУИ и Алијанса/Алтернатива)
Брвеница (ВМРО-ДПМНЕ и независниот Енвер Пајазити)
Василево (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Вевчани (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Врапчиште (Алијанса/Алтернатива и ДУИ)
Гевгелија (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Гостивар (Алијанска/Алтернатива и ДУИ)
Дебар (Алијанса/Алтернатива и ДУИ)
Дебарца (независниот Зоран Ногачески и СДСМ)
Демир Капија (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Демир Хисар (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Долнени (ДУИ и СДСМ)
Желино (ДУИ и БЕСА)
Зелениково (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Кичево (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ)
Конче (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Кочани (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Кратово (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Куманово (независниот Максим Димитриевски и СДСМ)
Лозово (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Маврово и Ростуше (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Македонска Каменица (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Македонски Брод (ВМРО-ДПМНЕ и независниот Ацо Новески)
Ново Село (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Охрид (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Пехчево (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Пробиштип (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Ранковце (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Росоман (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ)
Старо Нагоричане (СДСМ и ТМРО)
Струга (ДУИ и Алијанса/Алтернатива)
Студеничани (ДПА и ДУИ)
Теарце (ДУИ и Алијанска/Алтернатива)
Тетово (ДУИ и БЕСА)
Чашка (СДСМ и ДУИ)
Чешиново-Облешево (ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ)
Чучер-Сандево (независниот Јован Пејковски и СДСМ)
Шуто Оризари (СДСМ и ЛДП/ДОМ)

Вториот круг ќе се одржи на 31 октомври (недела).

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Македонија

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Read more

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Read more

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Read more

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Read more
 

Вести

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе

Заев-Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти

Читај повеќе
  • play_arrow

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Читај повеќе