Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Скопје, 3 декември 2021 (МИА) – Град Скопје и Агенцијата SWOT Research, агенција за анализа квалитетот на услугата, 14-ти пат го реализираа проектот „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите“, во главниот град.

Најдобри угостителски објекти во Скопје за 2021 година, во четирите категории се:

Категорија ресторани

1 место: Пелистер

2 место: FOUR

3 место: CARPE DIEM

Категорија гостилници

1 место: Дебар маало

2 место: Градска кафеана – Кај Јоле

3 место: Дукат

Категорија Lounge и мезе барови

1 место: ДISTRIKT BAR &KITCHEN

2 место: Public room

3 место: SOUL KITCHEN

Категорија кафулиња

1 место: Mr. Jack

2 место: CHILLIN’ BAR

3 место: DEUS

– Агенцијата ангажираше тајни купувачи, кои ги посетија угостителските објекти, избрани по случаен избор во трката за Најдобар угостителски објект во 2021 година, а потоа следуваше сумирање на резултатите. Најдобрите угостителски објекти се избираат по пат на независни и објективни тајни купувачи, при што беа посетени 173 угостителски објекти, соопшти Град Скопје.

Квалитетот на услугата се оценуваше според девет елементи:

Прв контакт – (поздравување и упатување кон место за седење, приоѓање на келнерот, поздравување)

Хигиена на објектот – (чистота на простор, маси, чаршафи, столови, прибор, мени)

Ковид критериуми- (носење заштитна маска, растојание на маси, средства за дезинфекција)

Тоалет – (хигиена на простор и санитарии, бришачи, заклучување, закачалки)

Амбиент – (осветлување, температура, миризба, музика)

Услуга на келнерите – (љубезност, проактивност, волја да се излезе во пресрет, посветеност, однесување)

Општа услуга – (асортиман, соодветно послужување, време на услужување, издавање фискална сметка)

Квалитет на храната – (свежина, количина, вкус)

Завршен контакт – (заблагодарување и отпоздравување)

Од Град Скопје соопштија дека и оваа година доделувањето на плакетите се одржа согласно протоколите за COVID-19, односно со ограничен број на лица, со цел заштита и превенција од ширење на вирусот.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Живот

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Read more

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Read more

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Read more

Интелигентните луѓе се „ноќни птици“

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе