Избришавте СМС порака по грешка? Еве како да ја вратите назад

Враќањето на избришани СМС пораки на Android смартфон не е лесна задача.

Најбрзиот и најефикасниот начин е да користите Google Drive, или често да правите резервни копии на вашите податоци (backup)

Се разбира, СМС пораките не одат во „корпа за отпадоци“, туку се бришат од уредот. Сепак, како и за повеќето софтверски работи, решение има.

Не можете да спасите сè со овој метод, но не ве чини ништо да се обидете.

Како да вратите избришана СМС порака со Google Backup?

Многу уреди со Android се конфигурирани автоматски да прават резервна копија на Google Drive. Ако вашиот телефон го прави ова автоматски, можеби ќе можете да ги спасите избришаните пораки.

За жал, дури и ако направите резервна копија пред да ја избришете текстуалната порака, ќе мора да го вратите телефонот на фабрички поставки, а потоа да му ја вратите целата резервна копија. Постапката е долку долга колку што ви звучи и може да резултира во губење на податоците создадени по преземањето на резервната копија.

1. Стартувајте го Google Drive.

2. Изберете ги трите хоризонтални „цртички“ во горниот десен агол, а потоа Backups.

3. Ако го видите делот This Device, изберете ја резервната копија.

4. На страницата Details пронајдете го делот каде пишува SMS и проверете го датумот на последната резервна копија. Ако датумот е порано од денот кога сте ја избришале пораката, можна е опција за ресетирање на телефонот.

Ако не, сте немале среќа!

Тагови
реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Софтвер

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Windows Hello го користат 84% од корисниците на Windows 10

Read more

Крај на една ера за Microsoft

Read more

Како да закажете состанок на Zoom преку мобилната апликација?

Read more
 

Гик

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Читај повеќе

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Читај повеќе
  • filter

Honor го претстави смартфонот V40 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата игра „Resident Evil Village“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Читај повеќе

Има само еден „крал на конзолите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Не личите на родителите? Постои добра причина

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот Xiaomi Redmi Note 9T 5G

Читај повеќе