Изгоре голем дел од бегалскиот камп Морија на грчкиот остров Лезбос

Во пожар што изби во текот на ноќта во Морија, најголемиот бегалски камп во Грција, на островот Лезбос, според првичните информации, изгоре голем дел од центарот за прием и регистрација на бегалци и мигранти и околните шатори во кој се сместени 12.580 лица.

Веројатно е дека станува збор за подметнат пожар, односно по реакциите од лицата кои вчера беше потврдено дека се позитивни на коронавирусот или од нивните контакти, кои, според локалните медиуми, одбиле да бидат изолирани, по што следеле и инциденти.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, утрово свика вонреден состанок со надлежните министри за ситуацијата на островот.

Она што предизвикува загриженост во Грција е што ќе се случи со бегалците и мигрантите кои сега се на улица, а меѓу нив 35 се позитивни на коронавирусот.

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, говорејќи за ЕРТ, рече дека островот помина тешка ноќ, а реакциите во кампот биле по информациите за заразени со COVID-19.

– Го  разгледуваме и начинот и причините што доведоа до подметнувањето на пожарот. На островот итно ќе биде прогласена вонредна состојба и секако ќе се забрани напуштање на островот за оние кои престојуваа во центарот за прием и регистрација на бегалци и мигранти, за да се спречи веројатноста да се прошири коронавирусот меѓу локалното население, рече Пецас.

Remote video URL

Од Противпожарната служба на Грција соопштија дека за имало повеќе различни жаришта, како во околината на кампот, така и во внатрешноста, а интервенираат 25 пожарникари со десет возила и со помош на полицијата, бидејќи во текот на гаснењето, противпожарните служби биле спречени во извршувањето на нивната задача.

Според локалните медиуми, по пожарот, кој не е целосно ставен под контрола, голем дел од бегалците и мигрантите, од бегалскиот камп се упатиле кон околните населени места.

реклама

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Регион

Повторно силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Read more

Во контејнер со банани пронајдени 100 килограми кокаин

Read more

Во Грција до 16 март воведено поголемо ограничување на движењата

Read more

Во Израел 90% од населението над 50 години вакцинирано со една доза или излекувано

Read more
 

Вести

Заев: Во недела се очекуваат првите 3.000 руски вакцини

Читај повеќе

Судењето за „27 април“ продолжува на 12 март

Читај повеќе

Почина работник од дојранско додека извршувал работни задачи

Читај повеќе

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Читај повеќе

Филипче: Набавуваме сензори за мерење дијабетес кај деца

Читај повеќе

МВР со детали за двојното убиство во Топанско Поле

Читај повеќе

Покренато обвинение за седуммина насилни учесници на протестите за „Монструм“

Читај повеќе

Османи: Никогаш не сме кажале дека Фрчкоски е кандидат за амбасадор

Читај повеќе

Во светот годишно се фрла една милијарда тони храна

Читај повеќе