Изгоре јапонскиот историски замок Шури

Токио, 31 октомври 2019 (МИА) – Замокот Шури во јужна Јапонија, кој се наоѓа на листата на светско културно наследство на УНЕСКО речиси целосно изгоре во пожар.

Во гаснењето на пожарот, кој избувнал во замокот од 14 век кој се наоѓа во градот Наха во провинцијата Окинава, учествувале повеќе од 20 противпожарни екипи.

Пожарот уништи седум главни структури на околу 4.800 метри квадратни на рид во градот Наха, но нема извештаи за повредени, објавија јапонските медиуми.

– Шокирани сме од загубата на замокот, изјави градоначалничката на Наха, Микико Широма.

– Загубивме симбол од историјата на Окинава, истакна таа.

Пожарот почнал непосредно пред 2:40 часот во замокот во Наха, главен град на префектурата Окинава, по што десетици жители ги напуштиле своите домови.

Пожарот бил изгаснат околу 11 часа подоцна.

Локалните власти се сомневаат дека пожарот почнал во главната хала, но причините за огнената стихија сѐ уште се утврдуваат.

Полицијата покрена истрага за причините за пожарот.

Замокот Шури е главна туристичка дестинација на Окинава. Тој го претставува Кралството Рикију, кое траело 450 години се додека независното кралство не било анектирано од Јапонија во 1879 година.

Американски сили го бомбардираа замокот во 1945 година за време на Битката за Окинава. Беше реконструиран во 1992 година.

Замокот Шури, или Шуриџо, во 2000 година беше ставен на листата на локации од светско културно наследство.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе