Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Лани самоубиството беше втора водечка причина за смрт кај младите, а во ерата по пандемијата ЕУ треба да посвети поголемо внимание на акумулираните проблеми на европската младина, рече пред Европскиот парламент Драгош Пислару, член на Комитетот за вработување и социјални прашања.

Откако во декември Европската комисија ја прогласи 2022 за Европска година на младите, пленарната сесија на ЕП ја отвори првата дебата за конкретни младински прашања, со посебен фокус на менталното здравје, вработувањето и социјалното закрепнување во постпандемиската доба.

Според европратениците, младите се една од групите кои се особено погодени од пандемијата, која значително ги намалила нивните можности за образование и вработување, го нарушила нивниот социјален живот и, следствено, нивното ментално здравје.

Важно е сериозно да се сфатат младите луѓе

„Важно е да се работи на проблемите со менталното здравје и сериозно да се сфатат младите луѓе бидејќи самоубиството беше втора водечка причина за смрт во ЕУ во 2021 година“, предупреди пратеникот на романската либерална партија Пислар, кој беше задолжен да поставува усни прашања за надминување на последиците што пандемијата ги остави на младите.

„Ги замолуваме младите да бидат храбри, да истраат, да учат подобро и повеќе без човечки контакт, на далечина и да работат, честопати неплатени или многу недоволно платени (...) Бараме од нив да протуркаат без оглед на стравовите и екстремите замор. Потфрливме како општество бидејќи не признавме дека на младите во Европа им е многу тешко во моментов, ги туркаме преку работ“, рече Пислару во своето излагање.

Тој предупреди дека на младите не им даваме доволно надеж, туку им поставуваме сѐ повеќе пречки.

„И тогаш сме шокирани кога дознавме дека самоубиството беше втората водечка причина за смрт меѓу нив во 2021 година. Сепак, ние сè уште не се занимаваме доволно со менталното здравје на младите луѓе, а ризикот со кој се соочуваме повеќе не е локдаун генерација, туку навистина изгубена генерација“, рече романскиот пратеник.

Извештајот на УНИЦЕФ од октомври 2021 година предупреди дека самоубиството е втората водечка причина за смрт кај младите во првата пандемиска година.

Во него се наведува дека кај момчињата на возраст од 10 до 19 години, стапката на смртност предизвикана од самоубиство е повеќе од двапати поголема од онаа на девојките, а само во сообраќајни несреќи загинале повеќе млади луѓе на возраст од 15 до 19 години.

Во Европа секојдневно се губат по три млади животи поради ментални здравствени проблеми, посочува УНИЦЕФ во извештајот The State of the World’s Children 2021: On My Mind.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Свет

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Read more

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе