Излегоа докази за местење на каматните стапки за време на финансиската криза во 2008

На регулаторите во Обединетото Кралство и САД им беа презентирани докази за „местење“ на каматните стапки за време на финансиската криза во 2008 година. Документите покажуваат дека проценките на каматните стапки биле нагло намалени по притисокот од централните банки.

Регулаторите одбија да ги коментираат тврдењата. Имено, во екот на финансиската криза во 2008 година, кога кредитирањето на банките речиси престана, централните банки ширум светот повикаа на смиреност.

Но, зад сцената, истрагата открива докази дека тие ги повлекувале лостовите за вештачко да воспостават баланс - мерки кои подоцна беа прогласени за противзаконски во ОК.

Тие мерки се однесуваат на референтните каматни стапки наречени Либор и Еурибор, кои следат колку ги чини банките да позајмуваат пари една од друга. Колку повеќе инвеститорите имаа доверба во банката, толку е помала стапката. Колку е повисока стапката, толку повеќе се сомневаше пазарот во одржливоста на таа банка.

Во октомври 2008 година имаше меѓународна акција во која беа вклучени централните банки на Обединетото Кралство, Соединетите Американски Држави и Еврозоната, за да се намали Либорот и да се врати чувството на смиреност на пазарот.

Претходно се појавија некои докази за вмешаноста на Банката на Англија и британската влада во манипулацијата со каматните стапки. Но, доказите кои сугерираат дека тоа е дел од поширокиот меѓународен потег не само на Обединетото Кралство, туку и на централните банки ширум западниот свет за намалување на клучните каматни стапки во октомври 2008 година, никогаш претходно не беа објавени.

Во ноември 2010 година истражните агенции од американското Федерално биро за истраги (ФБИ) до британскиот финансиски регулатор беа директно информирани за тоа, но оттогаш тоа го чуваа во тајност од Парламентот, Конгресот и јавноста.

Ендрју Тајри, кој претседаваше со Одборот на Комитетот за финансии на Обединетото Кралство кога го испитуваше Либор во 2012 година, изјави за BBC дека верува оти парламентот бил измамен.

Додека 37 трговци и брокери беа гонети од страна на американското Министерство за правда и британската Канцеларија за сериозни измами пред поротници во девет кривични судења за многу помали фиксации на каматни стапки одржани во Лондон и Њујорк помеѓу 2015 и 2019 година, тоа никогаш не беше прикажано.

Тајните докази сугерираат дека владата на ОК, вклучително и Даунинг стрит 10, исто така била вклучена во притисокот врз банките да „манипулираат“ со Либор како што е дефинирано од кривичните судови - што значи дека се обидела да ја придвижи референтната стапка, игнорирајќи ја соодветната основа за поставување на Либор.

19 трговци беа осудени, а 9 затворени поради судски пресуди со кои се забранува какво било влијание врз Либор, освен каматните стапки понудени на пазарите на пари на кои банката може да позајмува и да дава готовина.

Доколку дозволиле нивната поставеност да биде под влијание на други фактори, како што е желбата да се избегне лош публицитет или да се помогне на пазарното тргување на банката, тие би можеле да бидат затворени поради „манипулирање“ со каматните стапки.

Помеѓу 8 и 9 октомври, BNP Paribas ги намали своите стапки на Еурибор за 0,4% во едно. На пазарите на пари, Еурибор ретко се движи повеќе од 0,1% дневно.

Европската централна банка (ЕЦБ) соопшти дека ги отфрла тврдењата за кои велат дека погрешно ја прикажуваат улогата на централната банка во водењето на монетарната политика, без да наведат детали.

Тие исто така рекоа дека ЕЦБ секогаш постапувала во согласност со својот мандат и во целосна согласност со важечкото законодавство.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Бизнис

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Америка се спаси од банкрот

Read more

Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Read more

Дали ќе падне кредитниот рејтинг на Америка?

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе