ЛА ЛИГА 2019/20

Излегоа на виделина огромните плати на играчите на Барса

Светот на спортот е силно погоден од пандемијата со коронавирусот. Многу спортисти се заразени, а вирусот удри и на заработката: изгубени се милиони од влезници, ТВ права, продажба на дресови...

Според проценките, Примера ќе загуби околу 900 милиони евра. Голем дел од фудбалерите прифатија намалување на платите, а веб-страницата 90min дојде до податоци за платите на играчите на Барселона.

Според објавените бројки, ова се десеттемина со најголема плата:

7. Артуро Видал (Чиле) - 8,5 милиони евра

7. Иван Ракитиќ (Хрватска) - 8,5 милиони евра

7. Џерард Пике (Шпанија) - 8,5 милиони евра

7. Џорди Алба (Шпанија) - 8,5 милиони евра

6. Серхио Бускец (Шпанија) - 9 милиони евра

5. Френки де Јонг (Холандија) - 10 милиони евра

4. Усман Дембеле (Франција) - 12 милиони евра

3. Луис Суарес (Уругвај) - 16 милиони евра

2. Антоан Гризман (Франција) - 18 милиони евра

1. Лионел Меси (Аргентина) - 40 милиони евра

реклама

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Фудбал

Исланд со спектакуларно видео го претстави новиот грб на репрезентацијата

Read more

ФФМ потврди, ќе се играат второлигашките баражи

Read more

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Read more

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Read more

Спорт

  • play_arrow

Исланд со спектакуларно видео го претстави новиот грб на репрезентацијата

Читај повеќе

ФФМ потврди, ќе се играат второлигашките баражи

Читај повеќе
  • play_arrow

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Читај повеќе

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Читај повеќе

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: Пред 8 години моќната Шпанија ја прегази Италија и ја покори Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси влезе во клубот 700: Против кого постигнал најмногу голови?

Читај повеќе