ЛА ЛИГА 2019/20

Излегоа на виделина огромните плати на играчите на Барса

Светот на спортот е силно погоден од пандемијата со коронавирусот. Многу спортисти се заразени, а вирусот удри и на заработката: изгубени се милиони од влезници, ТВ права, продажба на дресови...

Според проценките, Примера ќе загуби околу 900 милиони евра. Голем дел од фудбалерите прифатија намалување на платите, а веб-страницата 90min дојде до податоци за платите на играчите на Барселона.

Според објавените бројки, ова се десеттемина со најголема плата:

7. Артуро Видал (Чиле) - 8,5 милиони евра

7. Иван Ракитиќ (Хрватска) - 8,5 милиони евра

7. Џерард Пике (Шпанија) - 8,5 милиони евра

7. Џорди Алба (Шпанија) - 8,5 милиони евра

6. Серхио Бускец (Шпанија) - 9 милиони евра

5. Френки де Јонг (Холандија) - 10 милиони евра

4. Усман Дембеле (Франција) - 12 милиони евра

3. Луис Суарес (Уругвај) - 16 милиони евра

2. Антоан Гризман (Франција) - 18 милиони евра

1. Лионел Меси (Аргентина) - 40 милиони евра

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Фудбал

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Спорт

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе