Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Мозочен удар, делириум, вознемиреност, збунетост, замор... листата на последици е долга. Ако мислевте дека COVID-19 е само респираторна болест, се лажете.

Како што одминува секоја нова недела од пандемијата, станува сѐ појасно дека коронавирусот предизвикува и низа невролошки состојби и проблеми.

Некои од излекуваните од COVID-19 кои имале блага форма на болеста, пријавуваат дека иако ја прележале, болеста оставила когнитивни траги – имаат проблеми со сеќавањето, чувствуваат замор, тешко се фокусираат.

За жал, има и полоши сценарија: COVID-19 може да предизвика и мозочен удар и други тешки невролошки оштетувања и заболувања и откако пациентот ќе добие статус „излекуван“.

Доктори од Лондон велат дека некои пациенти можно е да имаат трајни, доживотни оштетувања на мозокот. Се смета дека болеста предизвикува мали згрутчувања во крвта кои може да предизвикаат оштетувања на мозокот и други органи.

BBC направи репортажа на темата:

Remote video URL
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Зголемен бројот на новозаразени во Грција, рекорден во Албанија

Read more

Здравје

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Read more

Магазин

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе