Излезе на македонски книгата за деца Фудбалски сон од Линеке Дајкзул

Во издание на Бата прес се објави книгата за деца и млади „Фудбалски сон“ (Aan de bal) од познатата холандска авторка Линеке Дајкзул. Романот од холандски на македонски јазик го преведе Ели Пујовска. Објавувањето на ова дело е подржано и од Холандската фондација за литература и е во рамките на проектот „За нивната иднина“ со кој Бата прес, во текот на оваа и во наредната година со поддршка од Европската Унија, во програмата „Креативна Европа“ ќе објави 15 книги за деца и млади.

Ова е книга за фудбалот во која при читањето ќе уживаат дури и оние што не сакаат спорт. Се чини невозможно, но така е.

Момчињата Рахман, Тигани и Хенри имаат талент, што значи имаат некаква шанса да избегаат од големата сиромаштија во нивното село, во Африка. Нивниот тренер има контакти во фудбалски клуб во градот и ќе ангажира скаут да дојде и да види колку вешто тие можат рачно изработената топка да ја шутираат и водат по прашината.

Само Рахман ќе ја има потребната сила на карактерот за да се пробие. По трансферот во Холандија, кога Рахман ќе се врати во селото, носејќи кул патики и нови алишта, ќе сфати дека никој повеќе не го гледа како Рахман, туку се фокусираат на неговите пари и неговиот успех. Ама и тој е сменет.

Токму оваа драма го прави романот „Фудбалски сон“ толку силен. Дајкзул не пишува за фудбалот бидејќи е убава игра за момчиња, туку затоа што има важна порака. Оваа волшебна приказна зборува за големата жртва што понекогаш ја бара амбицијата.

Холандската писателка Линеке Дајкзул (Lieneke Dijkzeul) е родена во 1950 година. Таа е авторка што е најпозната по своите детски и тинејџерски книги. Нејзините романи „De tweede vioo“ (Втората виолина, 1991), „Een muis met klauwen“ (Глувче со канџи, 1993) и „Kortsluiting“ (Краток спој, 1996) беа во најтесен избор на жирито за Холандската награда за детска литература. Во 2006 година ја објави својата прва книга за возрасни, психолошкиот трилер „De stille zonde“ (Тивок грев). Во 2007 година го објави продолжението „Koude lente“ (Студена пролет), втората книга со Пол Вегтер како главен лик. После големиот успех со овој серијал, ги напиша и продолженијата „De geur van regen“ (Мирисот на дождот, 2009), „Verloren zoon“ (Изгубениот син, 2011) и „Wat overblijft“ (Она што останува, 2012).

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Книги

7 совети од Ернест Хемингвеј како да бидете подобар писател

Read more

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more
 

Магазин

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе