Изложба на астрофотографија по повод 25 години од Скопското астрономско друштво

Скопското астрономско друштво организира изложба на астрофотографија по повод 25 години од Скопското астрономско друштво.

Изложбата ќе биде отворена вечерва, 25.12.2023 година (понеделник), во 19 часот во Кинотеката на Македонија. На изложбата ќе бидат претставени фотографии од членовите на Скопското астрономско друштво, направени на разни локации во Македонија. Целата е да се пренесат убавините и инспиративните глетки, кои може да се забележат на ноќното небо со голо око, фотоапарат или телескоп.

Преку астрофотографиите ќе бидат претставени разни небесни објекти: галаксии, маглини, ѕвездени јата, објекти од Сончевиот Систем, вештачки сателити, како и пејзажни фотографии со астрономски мотиви.

Влезот е бесплатен.

Remote video URL

Скопското астрономско друштво (САД) е здружение на љубители на астрономијата, кое е основано во 1998 година во Скопје.

Целите и определбите на друштвото се ширење и популаризација на астрономијата како наука и обединување на сите љубители на астрономијата во нивната заедничка потрага по повеќе знаење, дружење и ведро небо.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Култура

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Read more

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Read more

Почесна „Златна рамка“ за Тони Михајловски, Владимир Анастасов и Марина Колоска

Read more

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе