Изложувањето на сонце ги зајакнува романтиката и страста во врската

Според израелските истражувачи од Универзитетот во Тел Авив, изложеноста на ултравиолетово зрачење од сончева светлина може да ја зајакне вашата романтична врска со партнерот и да ја зголеми страста.

Како што за Healthline вели Кармит Леви, професор по биохемија на човечка молекуларна генетика на Универзитетот во Тел Авив, изложеноста на сонце или УВ зрачење (многу блага изложеност - не црвенило) преку кожата кај луѓето го подобрува сексуалниот систем и некои аспекти на романтичната страст.

Леви објаснува дека два кожни системи во телото реагираат на изложеност на УВ зрачење: едниот произведува пигмент за заштита на кожата од последователно изложување на УВ зрачење, а другиот се нарекува систем за обновување на ДНК.

Кога УВ зраците удираат врз кожата, тие предизвикуваат оштетување на ДНК во клетките на кожата. Системот за поправка на ДНК, кој започнува да работи милисекунди по изложувањето на УВ зраци, почнува да ја обновува оштетената ДНК.

„Откривме дека системот за обновување на ДНК што ја препознава штетата и почнува да ја поправа, исто така, го активира ендокриниот систем за сексуалност“, вели Леви.

Нејзиното истражување вклучува изложување на 32 студента на 20-минутна UVB фототерапија. На учесниците им била земена крв пред и по изложувањето. Тие, исто така, пополниле прашалници за нивниот статус на романтична страст и агресија.

По изложувањето на сонце, и машките и женските учесници покажале зголемување на романтичната страст. Мажите, исто така, забележале и зголемување на нивото на агресија.

„Беше неверојатно да се види дека и кај мажите и кај жените видовме подобрување во половиот хормонски систем, не вистинските хормони, туку сексуалниот систем, како и метаболизмот и имунолошкиот систем“, додава таа.

Се надева дека нејзиното истражување ќе ја отвори вратата за подобро лекување на состојбите поврзани со половите хормони и оние погодени од ендокриниот систем.

„Можеби фототерапијата може да се користи за решавање на овие аспекти. Сигурно се потребни повеќе истражувања, но ова ги отвори идејата и умот во таа насока“, вели Леви.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Љубов и секс

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Read more

Неколку особини на совршениот маж

Read more

5 работи кои можат да предвидат развод

Read more

Најлошите љубовни комбинации во хороскопот (втор дел)

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе