Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Истражувачи од Велика Британија спроведоа студија за утврдување на просечната големина на машкиот полов орган.

За почеток, тие го разбија митот за поврзаноста помеѓу големината на стапалата или дланките и должината на пенисот, пренесува Ifl Science.

Иако често се збрува за „просечната“ големина, не е лесно да се утврди колкав е точно тој просек. Главната причина за тоа, како што рекоа научниците, е тоа што во повеќето истражувања учеството било на доброволна основа, така што немало многу испитаници.

Затоа, вклучена е поголема база на податоци за оваа студија - таа ги разгледува мерењата извршени од лекарите, кои се стандардизирани. Овие мерења вклучуваат обем (коренот или средината) и должина на пенисот и вклучуваат 15.521 испитаник од различни мерења ширум светот.

Кои се резултатите?

Кога станува збор за опуштен пенис, просечната должина е 9,16 см, додека кај еректираниот пенис е 13,12 см. Ако зборуваме за обемот, тогаш тоа е 9,31 см за опуштените, или 11,66 см за еректиран пенис.

Интересен е фактот дека само 5% од мажите имаат пенис подолг од 16 см во еректирана положба.

Научниците исто така не успеаја да утврдат каква било врска помеѓу големината на тестисите или стапалата со должината на пенисот. Исто така, тие не утврдија ништо ни кога станува збор за расата, но истакнаа дека повеќето од испитаниците биле белци.

Тагови
реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Read more

Здравје

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Read more

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Направи сам: Природен лек против кашлица

Read more

Витаминот Д не помага во тешки случаи на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пица ролат

Читај повеќе

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Читај повеќе

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Читај повеќе

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Читај повеќе