Израел доби суперхерој за борба со Хамас - Iron Dome

Летечки суперхерој со давидова ѕвезда на градите - ова го промовираше американска про израелска група. Суперхеројот ја раскажува приказната за неговата борба со Хамас, односно ги прераскажува актуелните случувања од израелска перспектива.

Има ли подобар начин да им се објасни на американските деца дека Израел ја претставува добрата страна од тоа да се создаде суперхерој во националните бои и притоа да му се даде име според систем за вооружување? Веројатно тоа е рационално ако се праша американската организација Stand With Us која е про израелски настроена.

Iron Dome, или познат уште како kippat barzel (כִּפַּת בַּרְזֶל), во реалноста е израелски воздушен одбранбен систен развиел од самиот Израел.

Remote video URL

Суперхеројот Iron Dome е заштитник на Израел, кого го штити од Хамас и Палестинците. Има ли подобар начин за пропаганда?

Создаден е од Јехуда Девир, меѓународно познат уметник кој првенствено создава хумористични цртежи. Идејата за создавање на суперхеројот била на моделката, актерка и пејачка, Сараи Гивати.

URL

Гивати имала идеја дека суперхеројот Iron Dome ќе може на децата лесно да им објасни што изминатиов период се случуваше помеѓу Израел и Хамас. Додека во реалноста моќниот противвоздушен одбранбен систем на Израел ги пресретнуваше ракетите испукани од Појасот Газа, суперхеројот на децата им вели дека силните татнежи произлегле од тоа кога тој самиот ги уништувал палестинските проектили.

Но, Iron Dome на социјалните мреже не е добро прифатен и дури и стана предмет на потсмев.

URL
URL
URL
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Прв проблем во ПСЖ: Меси одби да се поздрави со тренерот по замената

Read more

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more

Чек дис аут

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Read more

Зошто аеродромите се градат покрај вода?

Read more

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Read more
 

Магазин

Колку парови го „преживуваат“ неверството?

Читај повеќе

Pfizer: Вакцината е безбедна за деца од 5 до 11 години

Читај повеќе

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Читај повеќе

Како времето минато пред екрани влијае врз здравјето на тинејџерите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се решите од отоци на нозете?

Читај повеќе

Што е здравствена анксиозност и какви се последиците?

Читај повеќе

Кога жените имаат најсилен сексуален нагон?

Читај повеќе
  • filter

Модни совети што можеме да ги позајмиме од уникатниот уличен стил во Москва

Читај повеќе
  • play_arrow

20 начини како да топите калории без вежбање

Читај повеќе