Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) денеска постигнаа историски мировен договор, што ќе доведе до целосно нормализирање на односите меѓу двете земји од Блискиот Исток, а договорот е склучен со посредство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Според договорот, Израел вети дека ќе го запре суверенитетот врз областите на Западниот Брег што се предмет на анексија, изјавија официјални лица на Белата куќа. Тоа е прв договор од таков вид од оној меѓу Израел и Јордан, потпишан во 1994 година.

Во преговорите учествуваа зетот на Трамп и постар советник Џеред Кушнер, американскиот амбасадор во Израел Дејвид Фридман и претставникот за Блискиот Исток Ави Беркович, како и државниот секретар на САД, Мајк Помпео и советникот за национална безбедност на Белата куќа, Роберт О'Брајан.

URL

„Овој историски дипломатски чекор напред ќе придонесе за мирот на Блискиот Исток и е сведоштво за дипломатијата и визијата на тројцата лидери и храброста на Обединетите Арапски Емирати и Израел да започнат нов пат што ќе ја отвори вратата за големиот потенцијал на регионот“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Договорот предвидува, исто така, давање на муслиманите поголем пристап до џамијата Ал Акса во стариот дел на Ерусалим, како и можност за летови од Абу Даби кон Тел Авив, но исто така, Обединетите Арапски Емирати и Израел ќе ја прошират и забрзаат соработката во лекувањето и развојот на вакцина против новата коронавирус.

Тагови
реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Свет

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Читај повеќе
  • play_arrow

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Читај повеќе

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Читај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи

Читај повеќе

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе