Израел истрела ракети врз Сирија, една соборена кај Дамаск

Сириската противвоздушна одбрана отворила оган врз ракетите што биле истрелани од територијата на Израел, соопшти сириската државна телевизија, додавајќи дека една од ракетите била соборена во предградие на Дамаск.

Сириската телевизија не изнесе детали за нападот, но жителите на Дамаск навеле дека доцна синоќа слушнале експлозии во близина на сириската престолнина.

Израел сè уште се нема изјаснето за инцидентот.

Опозицискиот Сириски Центар за мониторинг на човековите права со седиште во Велика Британија, соопшти дека цел на ракетниот напад биле иранските и сириските воени позиции во близната на Дамаск.

Засега нема информации за евентуални жртви, наведуваат американските медиуми, додавајќи дека во време на ракетниот напад врз Сирија во соседен Либан се слушнале израелските борбени авиони.

Дамаск претходно соопшти дека израелските борбени авиони истрелале ракети врз Сирија од воздушниот простор на Либан. 

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Свет

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Read more

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Read more

Вести

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Читај повеќе

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Читај повеќе

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Читај повеќе

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Читај повеќе

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Читај повеќе

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Читај повеќе