Израел изведе воздушни напади во Газа

Тел Авив, 12 ноември 2019 (МИА) – Израелската војска соопшти дека извеле воздушни напади во Газа, а цел биле екстремистите од Исламски џихад.

Во нападите погоден е камп за обука и подземен објект, кој служел за производство и складирање оружје, тврди израелската војска.

Министерството за здравство на Газа соопшти дека во воздушните напади е убиен 25-годишен Палестинец, но засега не е познато дали станува збор за екстремист.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно денеска изјави дека борбите со палестинските екстремисти од Исламски џихад, што избија откако Израел го уби нивниот командант за северниот дел од Појасот Газа, можат да бидат долготрајни.

-Израел не е заинтересиран за ескалација, но ќе сториме сè што е потребно за да се заштитиме, рече Нетанјаху пред новинарите во воениот штаб.

Израел рано утринава го уби командантот на палестинската милитантна група Абу ел-Ата, во воздушен напад изведен во Појасот Газа, на што екстремистите одговорија со ракетирање на израелските градови, вклучувајќи го и Тел Авив. 

реклама

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Свет

Повеќе од 560 големи светски компании бараат итни мерки за заштита на природата

Read more

Десетици закопани живи под урнатините на станбена зграда во Индија

Read more

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Read more

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Read more

Вести

Повеќе од 560 големи светски компании бараат итни мерки за заштита на природата

Читај повеќе
  • filter

Десетици закопани живи под урнатините на станбена зграда во Индија

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

„Монструм“ продолжува со сведоци на одбраната

Читај повеќе

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Читај повеќе

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Читај повеќе

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе