Израел претстави ново вооружено роботско возило, ќе го тестира во 2023 година

Израелското Министерство за одбрана го тестираше новото ласерско оружје Iron Beam во април годинава, а сега следи тестирањето на роботското борбено возило без екипаж, кое се развива во соработка со неколку израелски компании.

Станува збор за средно роботско борбено возило (M-RCV), кое содржи „високо автономно решение за извидувачки мисии и контролирана смртност во сите теренски услови. Работи дење и ноќе во сите временски сценарија и ја покажува својата оперативна ефикасност, едноставност и минимална интервенција од оператор“, се вели во соопштението на Министерството.

Ова возило првично беше претставено на саемот Eurosatory во Париз и се состои од најмодерни и најсовремени технологии. Има фрлач на противтенковски ракети и систем за транспорт и примање дронови. Може да се пофали со способност за транспорт на тешки товари и има напредна маневрирање.

Во развојот на новото роботско возило соработуваа повеќе компании, роботската платформа ја обезбеди компанијата BL Advanced Ground Support Systems, а куполата на топот со калибар 30 милиметри ја дизајнираше Дирекцијата за тенкови и оклопни возила на Министерството.

Активниот одбранбен систем го разви Елбит Системс, а противтенковскиот ракетен фрлач го разви Израелската аероспејс индустрис.

Министерството објави и демонстрациона снимка од роботско возило кое се движи на различни терени, користејќи митралез, лансирање дронови и слично.

Израел и претходно користеше полуавтономни роботи, особено на границата со Газа. Во јуни 2021 година беше употребен нов полуавтономен робот опремен со митралези од калибар 7,62, кој може да работи „24 часа на ден, седум дена во неделата“.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Вести

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Read more

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Read more

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more
 

Гик

  • filter

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Читај повеќе

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе