Израел: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризадех

Неименуван израелски владин претставник за The New York Times изјави дека светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризадех.

Израел досега не презеде одговорност за атентатот.

Тој истакна дека иранското нуклеарно оружје претставува закана по целиот свет, додавајќи оти Израел продолжува да ги презема сите неопходни чекори против нуклеарната програма на Иран.

Истражувачот на Институтот Брукингс, поранешен припадник на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Брус Рајдел за The New York Times изјави дека Израел поседува исклучително ниво на способност да нападне важни личности на непријателска територија.

Рајдел посочи дека Израел најверојатно ги искористил блиските врски со соседите на Иран, како Азербејџан за надгледување и регрутирање на оперативци.

Тој истакна дека убиството на Фахризадех во бомбашки и вооружен напад од заседа во близина на Техеран, што му се препишува на Израел, може да биде навестување дека еврејската држава повторно ја активира мрежата на оперативци, составена од ирански имигранти во Израел и нивните помагатели во Иран.

– Мислам дека тоа е знак дека играта е во тек или почнува, посочи Рајдел.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе