Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Нуркачот Шломи Катзин нуркал во крајбрежните води кај Кармел во саботата кога ненадејно наишол на вреден артефакт на морското дно.

Подводните снимки кои ги направил покажуваат разни предмети на морското дно, како камено и метално сидро, парчиња керамика и, најважното, 130 сантиметри долг меч.

Мечот веднаш го им го предал на израелските власти задолжени за антиквитети кои востановиле дека е одлично сочуван, направен од железо и е стар 900 години, од времето на витезите, кога во Израел доаѓале темпларите и крстоносците.

Каменото сидро е старо 4 илјади години.

реклама

Вести

Првите живи роботи сега можат и да се размножуваат

Read more

Руски научник тврди: Омикрон може да стави крај на пандемијата

Read more

15 интересни факти за Барбадос кои веројатно не ги знаете

Read more

Виртуелна мегајахта се продаде за 650.000 долари во метаверзум

Read more

Нови видеа

play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Read more
play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Read more
play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more
play_arrow

Запуштен стан од 24 квадрати претворен во мал рај

Read more
play_arrow

Работа од дома, фејлови со мачки

Read more
play_arrow

Што ќе се случи со мегаградовите ако се стопи целиот мраз на Земјата?

Read more
play_arrow

Зошто пилотите чуваат скриена секира во авионот?

Read more
play_arrow

Знаци што откриваат дека некој е на стероиди

Read more
play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Read more
play_arrow

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more
play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more
play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Read more