Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Нуркачот Шломи Катзин нуркал во крајбрежните води кај Кармел во саботата кога ненадејно наишол на вреден артефакт на морското дно.

Подводните снимки кои ги направил покажуваат разни предмети на морското дно, како камено и метално сидро, парчиња керамика и, најважното, 130 сантиметри долг меч.

Мечот веднаш го им го предал на израелските власти задолжени за антиквитети кои востановиле дека е одлично сочуван, направен од железо и е стар 900 години, од времето на витезите, кога во Израел доаѓале темпларите и крстоносците.

Каменото сидро е старо 4 илјади години.

реклама

Вести

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Read more

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Read more

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Read more

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Read more

Нови видеа

play_arrow

Ослободете се од стресот за 20 минути со помош на овие јога вежби

Read more
play_arrow

15 минути пилатес вежби за секој ден

Read more
play_arrow

Зимска фејл компилација

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

10 астрономски настани во 2022 кои не треба да се пропуштат

Read more
play_arrow

Дали можеме да го решиме проблемот со пластичниот отпад?

Read more
play_arrow
33 трикови што им заштедуваат време и нерви на родителите

33 трикови што им заштедуваат време и нерви на родителите

Read more
play_arrow

Како да го спасите омилениот џемпер што се собрал при перење?

Read more
play_arrow

Вистинската причина зошто не ги истражуваме океаните

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за The Matrix Resurrections

Read more
play_arrow

Како изгледала Земјата пред диносаурусите?

Read more
play_arrow

7 телескопи кои го променија курсот на човештвото

Read more