Изречени 1.009 санкции за брзо возење

Министерството за внатрешни работи (МВР) синоќа спроведе засилена акциска контрола на територијата на државата за возила што се движат со брзина поголема од дозволената, при што се санкционирани 1.009 возачи. Од нив, 46 се движеле со 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 6 со дури 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Според МВР, 540 возила ја пречекорилe брзината во населено место, а 469 надвор од населено место.

Дури 144 возачи биле санкциониреани на територијата на СВР Битола, од кои 79 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 65 надвор од населено место.

На територија на главниот град Скопје изречени се вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 99 санкции, 6 мерки за возење без возачка дозвола, 12 санкции за возење под дејство на алкохол, 3 мерки за нерегистрирани возила, 3 за минување на затворен сигнал (црвено светло), 2 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

„Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“, наведува МВР.

Remote video URL
Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Македонија

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Read more

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Read more

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Read more

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе