Изречени 204 санкции за брзо возење

При засилена акциска контрола на Министерството за внатрешни работи на територијата на државата за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, спроведена во текот на вчерашниот ден, санкционирани се вкупно 204 возачи.

Како што соопшти денеска МВР, од вкупниот број на изречени санкции, од нив 5 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа 141 возило ја пречекорило брзината во населено место, а 63 надвор од населено место.

На територија на главниот град Скопје биле изречени вкупно 171 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 70 санкции, 11 мерки за возење без возачка дозвола, 6 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли. Изречени се 22 мерки за прекршоци што ги чинат пешаците, 5 санкции за нерегистрирани возила, 9 мерки за користење мобилен телефон, 4 мерки за некористење на сигурносен појас, 7 мерки за минување на црвено светло и 24 мерки за непрописно паркирање.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Хроника

Предложен притвор за осомничен за семејно насилство: Се заканувал дека ќе го убие целото семејство

Read more

Возач загина во сообраќајка кај Кичево

Read more

Почина жена од Неготино претепана од партнерот, тој ќе биде гонет за потешко кривично дело

Read more

Осуденик избоден со остар предмет во Затворот Идризово

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Русија ја објави состојбата на нуклеарниот реактор по гранатирањето

Читај повеќе

Предложен притвор за осомничен за семејно насилство: Се заканувал дека ќе го убие целото семејство

Читај повеќе

Британските туристи во Шпанија ќе се „испечат“, предупредува шефот за туризам

Читај повеќе

Возач загина во сообраќајка кај Кичево

Читај повеќе

Под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ ќе се одржат 61 Струшки вечери на поезијата

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Читај повеќе

Шефот на ОН: Повторно ни се заканува нуклеарен конфликт

Читај повеќе

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Читај повеќе

21 година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Читај повеќе