Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Научниците развија биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух.

Пластиката е голем проблем во светот, а на некои места е значајна причина за поплавување. Поради фактот што пластичните полимери не се распаѓаат лесно, овој вид на загадување може да ги „заглави“ реките. Ако пластиката стигне до морето, таа завршува во огромни лебдечки полиња со ѓубре.

За да се решат проблемите со загадувањето со пластичен отпад, научниците развија разградлива пластика што се распаѓа откако ќе биде изложена на сонце и воздух само седум дена. Ова е огромно подобрување во однос на фактот дека се потребни децении, па дури и векови за распаѓање на пластиката што се употребува денес.

Научниците објавија детали од студијата во Journal of the American Chemical Society (JACS) за разградливата пластика што на сонце се претвора во сукцинска (килибарна) киселина, природна нетоксична мала молекула што остава микропластични фрагменти во околината. Научниците користеле нуклеарна магнетна резонанца (NMR) и хемиска сектроскопија за да ги демонстрираат своите откритија на пластиката, полимер на база на нафта.

Авторите на студијата рекоа дека разградливата пластика може да се меша со друга пластика за да се произведат потрајни предмети, а покрај тоа ќе биде полесно разградлива.

Разградливата пластика може да биде особено корисна во електрониката. Кога се користи, пластиката ќе биде затворена во електронски уред и заштитена од воздух и сончева светлина за да може да трае со години. Сепак, по транспортот до депонијата, уредот би се скршил, а пластиката би била изложена на сонце и воздух и ќе се распадне за неколку дена.

Пластичниот нуспроизвод, килибарна киселина, исто така, може да се рециклира за комерцијална употреба во фармацевтската и прехранбената индустрија. Неодамна, развиен е метод во кој биоразградливата пластика се претвора во авионско гориво.

Биоразградливите пластики се чекор напред во борбата против пластичниот отпад, но треба да се стори многу повеќе бидејќи 10 милиони тони пластичен отпад завршуваат секоја година во океаните.

Комерцијализацијата на новата пластика се очекува за пет до десет години.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе