Извлечена ждрепката за новата сезона во Супер лигата

РФМ денеска ја направи ждрепката за новата сезона во машката Супер лига.

Новата сезона стартува со првото коло закажано за 7 септември. Форматот е ист како и минатите сезони: десет клубови ќе играат во регуларниот ден од каде ќе бидат поштедени Вардар и Еурофарм поради нивниот настап во Лигата на шампиони како и во СЕХА лигата.

Двојки за прво коло:
Металург 2 - Металург
Пролет - Охрид
Работнички - Струга
Пелистер - Бутел
Радовиш - Вардар јуниор

Металург првпат по пауза од три сезони ќе игра од почеток во лигата. Тоа се случи откако лани заврши трет, зад шампионот Вардар и вицепрвакот Работник и не успеа да се избори за настап интернационално. Интересно, уште на стартот ќе игра против својот втор тим.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Ракомет

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Read more

Митревски ќе го чува голот на Порто

Read more

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Read more

Спорт

  • play_arrow

Подемот и падот на Гарет Бејл

Читај повеќе

Ибра закрепнува, ќе се врати во јули

Читај повеќе

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Читај повеќе

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Читај повеќе

Игуаин и Сари склучиле пакт

Читај повеќе

Надал: Не би играл на УС Опен

Читај повеќе

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе