Извлечени четвртфиналните групи од ракометниот Куп на Македонија

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија денес беа извлечени четвртфиналните групи од Купот на Македонија во машка конкуренција и женска конкуренција.

Четвртфиналните групи во машка и женска конкуренција ќе се играат на 18/19 март 2023 година. Четирите победници на групите ќе обезбедат пласман на Фајнл Фор турнирот што ќе се игра на 14/15 мај 2023 година.

Куп на Македонија – Мажи:

Група 1 :

РК ВАРДАР 1961 – ГРК ОХРИД

РК ЈУНИОР К.В – РК СКОПЈЕ 2020

Група 2 :

РК РАДОВИШ – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

РК ПРОЛЕТ 62 – РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7

Група 3 :

РК ПРИЛЕП – РК ВАРДАР НЕГОТИНО

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД

Група 4 :

РК СТРУГА – ГРК ТИКВЕШ 2014

МРК КУМАНОВО – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Куп на Македонија – Жени:

Група 1 :

ЖРК ЧАИР СКОПЈЕ – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК

ЖРК СКОПЈЕ – РК СПАРТАК

Група 2 :

ЖРК ВАРДАР – ЖРК ШАМПИОН

РК ДЕСПИНА – РК КУЗМАН ВАРДАР

Група 3 :

ЖРК СТРУЖАНКА – ЖРК АСТИБО

ЖРК ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – ЖРК МЕТАЛУРГ

Група 4 :

ЖРК ПЕЛИСТЕР 2012 – ЖРК ГЕВГЕЛИЈА

ЖРК КУМАНОВО – СЛОБОДЕН

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Ракомет

Ракометарите поразени дома од Португалија

Read more

Александар Јовиќ е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Read more

Пуштени во продажба билетите за дуелот на македонските ракометари против Португалија

Read more

Савевски повика 18 ракометарки за контролките со Турција

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе