ПРВА ЛИГА КОШАРКА 2019/20

Извлечени двојките за новата сезона во кошаркарската Прва лига

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан жреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/20.

По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. Поради тоа мораше да се направи нов жреб откако претходниот од пред скоро цел месец е неприменлив.

По комплетирање на регуларниот дел од сезоната шест екипи ќе напреднат во Супер лигата, останатите четири ќе се надигруваат во Плеј-аут лигата.

Натпреварувачки броеви:
1. Вардар
2. Кожув
3. МЗТ Младинска
4. Гостивар
5. Куманово 2009
6. Пелистер
7. Академија ФМП
8. Работнички
9. МЗТ Скопје
10. Еуро Никел 2005

Првото коло од ПЛМ ќе се одигра претстојниов викенд, а двојките се:

Вардар – Еуро Никел 2005
Кожув – МЗТ Скопје
МЗТ Младинска – Работнички
Гостивар – Академија ФМП
Куманово 2009 - Пелистер

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Кошарка

Дејвис потпиша петгодишен договор со Лејкерс

Read more

Леброн останува во Лејкерс до крај на сезоната 2022/23

Read more

Прекинати квалификациите на кошаркарите

Read more

Кошаркарите не играат против Италија, има позитивни

Read more

Спорт

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе

Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје

Читај повеќе

Мурињо објасни зошто Тотенхем се мачи

Читај повеќе

Меси ќе потпише за ПСЖ, тврди француски новинар

Читај повеќе