Кошарка
ПРВА ЛИГА КОШАРКА 2019/20

Извлечени двојките за новата сезона во кошаркарската Прва лига

9. октомври 2019 - 18:34 | Ф.З.

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан жреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/20.

По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. Поради тоа мораше да се направи нов жреб откако претходниот од пред скоро цел месец е неприменлив.

По комплетирање на регуларниот дел од сезоната шест екипи ќе напреднат во Супер лигата, останатите четири ќе се надигруваат во Плеј-аут лигата.

Натпреварувачки броеви:
1. Вардар
2. Кожув
3. МЗТ Младинска
4. Гостивар
5. Куманово 2009
6. Пелистер
7. Академија ФМП
8. Работнички
9. МЗТ Скопје
10. Еуро Никел 2005

Првото коло од ПЛМ ќе се одигра претстојниов викенд, а двојките се:

Вардар – Еуро Никел 2005
Кожув – МЗТ Скопје
МЗТ Младинска – Работнички
Гостивар – Академија ФМП
Куманово 2009 - Пелистер

Коментирај