СУПЕРЛИГА 2020/21

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија се направи жрепката за новата сезона во најквалитетната ракометна лига за мажи.

Новата сезона ќе се игра по нов формат, со оглед на тоа што бројот на учесници со зголеми откако неколку второлигаши добија шанса да играат во најдобрата лига. Тоа се случи по административен пат откако минатата сезона се прекина поради коронавирусот и не се доигра.

Група А: Јуниор Кисела Вода, Астраион, Голден Арт КЛ7, Пролет 62, Радовиш, Охрид, Струга

Група Б: Металург, Работнички, Младост, Еурофарм Пелистер 2, Бутел, Тиквеш, Прилеп

Remote video URL

Сезоната ќе почне со натпреварите од 1. коло кое е закажано за 12 и 13 септември. Двојките на стартот се:

Група А
Јуниор Кисела Вода - Пролет 62
Астраион - Радовиш
Голден Арт КЛ7 - Охрид

Струга е слободна.

Група Б
Металург - Еурофарм Пелистер 2
Работнички - Бутел
Младост - Тиквеш
Прилеп
е слободен.

Екипите на Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер поради настапот во Лигата на шампиони и СЕГА лигата се ослободени од првиот делод сезоната и ќе се приклучат во плеј-офот. Таму, заедно со нив ќе учествуваат и најдобрите три екипи од секоја група.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Ракомет

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Read more

Спорт

  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Читај повеќе

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса - Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Читај повеќе