НБА КУП 2023

Извлечени групите за првиот НБА куп

За прв пат во историјата на НБА, во една сезона екипите ќе се борат за два трофеа. Покрај традиционалниот шампионски прстен и трофејот Лери О’Брајан, сите 30 тима ќе одиграат и посебен турнир во рамките на сезоната што Американците го нарекоа Во-сезонски турнир, што всушност е куп кој се игра во бројни спортови ширум светот.

НБА детално го претстави новото натпреварување и неговиот трофеј, а беа извлечени шест групи во кои клубовите се поделени според ранкингот од минатата сезона.

Разликата во однос на стандардните купови е во тоа што натпреварите од групната фаза ќе се играат како дел од главниот дел од сезоната во НБА и ќе се сметаат во новото натпреварување.

Група А (Исток):
Филаделфија 76ерс
Кливленд Кавалирс
Атланта Хокс
Индијана Пејсерс
Детроит Пистонс

Група Б (Исток):
Милвоки Бакс
Њујорк Никс
Мајами Хит
Вашингтон Визардс
Шарлот Хорнетс

Група Ц (Исток):
Бостон Селтикс
Бруклин Нетс
Торонто Репторс
Чикаго Булс
Орландо Меџик

Група Д (Запад):
Мемфис Гризлис
Феникс Санс
Лос Анџелес Лејкерс
Јута Џез
Портланд Треил Блејзерс

Група Е (Запад):
Денвер Нагетс
Лос Анџелес Клиперс
Њу Орлеанс Пеликанс
Далас Маверикс
Хјустон Рокитс

Група Ф (Запад):
Сакраменто Кингс
Голден Стејт Вориорс
Минесота Тимбервулвс
Оклахома Сити Тандер
Сан Антонио Спарс

Натпреварите во групната фаза почнуваат на 3 ноември, а победите, поразите и статистиката ќе важат и за главниот дел од сезоната. Секој тим ќе одигра четири натпревари – по два дома и на гости. Сите натпревари од групната фаза ќе се одиграат до 28 ноември.

Во елиминацискиот дел од купот ќе се пласираат 8 екипи, шесте победници на групите и двата најдобри второпласирани клуба, а во одреден случај за првпат во историјата на НБА ќе биде важена и кош-разликата, која ќе се гледа доколку конкурентите имаат ист однос на победи и порази. Четвртфиналето ќе се игра на еден натпревар на 4 и 5 декември, а победниците ќе се квалификуваат за фајналфор турнирот.

Завршниот турнир ќе се одржи во Лас Вегас, полуфиналните натпревари ќе се играат на 7 декември, а финалето е два дена подоцна.

Обезбедени се парични награди за сите учесници во елиминациската фаза од купот, како за клубовите, така и за играчите. Сите играчи од тимот што ќе го освои пехарот ќе добијат по 500.000 долари, а на крајот од натпреварот ќе биде прогласен најкорисниот играч и ќе биде објавена најдобрата петорка.

URL
Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Кошарка

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Read more

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more
 

Спорт

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Читај повеќе

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Читај повеќе

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе