Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Со децении стручњаците за исхрана и здрав живот нѐ советуваа дека е лошо за нашето здравје и линија да вечераме доцна, односно подоцна од два часа пред да легнеме да спиеме.

Главна опасност од јадењето навечер, тврдеа експертите, беше ризикот од прекумерно дебелеење, но и од заболување од рак.

Меѓутоа, научниците од Универзитетот Окајама во Јапонија го разбија овој мит и открија дека вечерањето два часа пред спиење не гарантира добро здравје и не влијае значително на нивото на глукоза во крвта.

Научниците анализираа податоци собрани во периодот од 2012 до 2014 година од 1.573 возрасни испитаници. Ниту еден од испитаниците немале здравствени состојби поврзани со дијабетес, повеќето од нив биле постари од 65 години и 2/3 биле жени.

Тимот научници ги испитувал нивните навики на исхрана, а предвид биле земени факторите како тежина, брзина на јадење, ниво на физичка активност, дали се пушачи... Исто така било следено нивото на HbA1c, маркер што го покажува нивото на глукоза во крвта.

Само мал дел од учесниците во истражувањето си легнувале дури откако ќе поминат најмалку два часа од последниот оброк, а научниците откриле дека тоа нема никаков ефект врз нивото на глукоза во крвта кај нив.

Други фактори, како недостигот на физичка активност, претераното пиење алкохол и пушењето цигари, повеќе влијаеле за зголемување на нивото на шеќер во крвта.

И други студии го имаат поддржано ова истражување, што покажува дека вишокот килограми не се создава бидејќи вечерате, а метаболизмот е побавен навечер, туку бидејќи имате нездрави навики што акумулирано придонесуваат да се дебелеете.

Научниците советуваат дека е подобро да се фокусирате на внесување здрава храна и занимавање со физичка активност, наместо да се потресувате кога последен пат сте јаделе во денот.

Тагови
реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе